Na konferenci Google I/O 2017, která probíhala na jaře, se oznámila speciální verze systému Android Go. Oproti klasickému Androidu se liší v tom, že je určen pro ty nejlevnější telefony s pamětí 1 GB RAM a méně. Jak moc se liší a jaké jsou jeho pomyslné výhody a nevýhody, na to se teď pojďme podívat.
Ano, je to tak. A platí to zejména pro takovou Indii, jejíž potenciál je podle Googlu mnohem větší než například v současných Spojených státech. Smartphony v posledních několika letech zaznamenaly na indickém trhu doslova „boom“, ale ne každý si může dovolit prémiová zařízení. Většina uživatelů tedy hledá spíše levné modely za výhodnou cenu. Takový telefon pak ve většině případů nevyniká osobitým designem, bezrámečkovým displejem a různými standardy, na které jsou mnozí uživatelé zvyklí. Stejně tak telefony nemají 3 GB nebo 4 GB paměti RAM.
Alespoň tak to vidí Google a my to vyvracet nemůžeme, protože zatím žádné zařízení s Androidem Go k dispozici nemáme. Společnost však tvrdí, že „Go“ není jen nějakou pokoutnou slátaninou systému a navíc ušitý horkou jehlou. Je to systém, který funguje a navíc je velmi snadno konfigurovatelný do takové míry, že výrobci budou moci konfigurovat nastavení svých zařízení doslova „kliknutím“. Tato nastavení mají několik zásadních funkcí.
Za prvé je to informace pro Android, aby v daném zařízení přešel na režim „Go“ v rámci aplikace Google, asistenta Google, Google Map, Gmailu apod. Některé jako je například YouTube, získají speciální funkce pro stahování přes Wi-Fi. Celkově budou aplikace mnohem menší s cílem zabírat na úložištích telefonů co nejmenší prostor, aby se pomyslně smazal rozdíl ve volném místu na disku u nového a používaného zařízení.
Systém je prý skutečně rychlý, ale v rámci možností daného levného zařízení. Pokud se zde budeme bavit o uživatelích prémiových telefonů, jako je například Samsung Galaxy Note 8 nebo Pixel 2, HTC U11, tyto telefony jsou opravdu někde jinde jak z hlediska použitých procesorů, velikosti paměti či úložiště. A to platí i pro mnohé modely střední třídy. Hlavní předností Android Go je minimální nárok na velikost aplikace. A tady může a nejspíš je pomyslný kámen úrazu a také odpověď na otázku, proč nemůže být i na „lepších“ telefonech. Optimalizace aplikace, která zaujímá méně úložiště, může a mnohdy znamená, že spuštění trvá mnohem déle. A ať si to připustíte nebo ne, žadný uživatel nebude čekat ani o sekundu navíc, pokud nebude muset.
Pokud je Android Go opravdu schopen fungovat s tak minimálními systémovými požadavky, tak to jistě potěší. Otázkou tedy je, proč plná verze není lépe optimalizovaná, minimálně z hlediska správy RAM. Přestavte si, že by u určitých aplikací anebo různých systémových úkonů, které nejsou zásadní, systém využíval přepnutí do „Go“ režimu a nároky ať už na pamět anebo velikost aplikací by se úměrně tomu zmenšily.